Ile czasu mam czekać na moje zamówione obrazy z kwiatami?

Ile czasu mam czekać na moje zamówione obrazy z kwiatami?

Chcę zamówić dwa obrazy olejne do salonu- na kiedy będą gotowe?

Określenie przybliżonego czasu malowania to nie taka szybka sprawa. Ale po kolei:)

Chcesz zamówić autorski obraz olejny. Masz naszykowany budżet i uzgodniliśmy już szczegóły, takie jak temat, treść, rozmiar, kolorystykę itd. Spisujemy umowę, a tu na umowie: czas wykonania- 3 miesiące. Następuje szok i zaskoczenie- bo jak to, u mnie malarze pomalowali całe mieszkanie w dwa dni, a tu mam czekać aż trzy miesiące? Skąd się bierze długi czas oczekiwania?

Farby olejne wymagają czasu. Olej lniany, podstawowy ich składnik, polimeryzuje pod wpływem światła i powietrza, potocznie mówiąc utwardza się, sieciuje, „wysycha”. Proces ten przebiega powolutku od powierzchni „w głąb”. Jest to szczególnie istotne przy grubszych warstwach, zwanych impastami, nakładanych szpachelką (tzw glutów z farby). Nadają one dziełu fakturę trójwymiarową, rzucają cienie, zmieniają wygląd obrazu w zależności od kierunku oświetlenia, i generalnie mocno wpływają na niepowtarzalność. Proces wysychania przebiega z różną szybkością dla różnych kolorów, bardzo zależy też od warunków w jakich odbywa się „schnięcie”. Zdarza się, że powierzchnia jest już w dotyku sucha, ale w głębi warstwy malarskiej jest jeszcze świeża, i przy mocniejszym dotyku (w transporcie) może się zwyczajnie rozmazać. Lepiej poczekać. Tym bardziej, że świeża farba olejna śmierdzi świeżą farbą olejną:)

Grube warstwy farby na obrazie olejnym.
Grube warstwy farby na obrazie olejnym. „Morze żółtych kwiatów”, 90×80 cm, B. Rzychoń, rok 2015.

Są dodatki przyspieszające wysychanie, różnorakie sykatywy, ale ja mam z nimi nie za dobre doświadczenia, więc wolę ich nie używać.

Tak naprawdę to farba olejna potrzebuje rok- dwa żeby się ostatecznie „wyschnąć”, i dopiero po takim okresie czasu można dzieło werniksować.

Są oczywiście farby akrylowe, które wysychają błyskawicznie. Ja jednak pracuję w technice olejnej, która cieszy się większym prestiżem i wielowiekową tradycją. Akryle to wynalazek niedawnej rewolucji chemicznej, i jako takie są postrzegane niżej przez kolekcjonerów sztuki. Długi czas schnięcia farb olejnych to prawdopodobnie jeden z ich głównych atutów, który farby akrylowe wciąż starają się nieudolnie dogonić.

 

Artysta malarz też wymaga czasu:) Proces malowania obrazu to coś więcej niż nakładanie warstwy farby- czasami nakładam dwie warstwy, albo i trzy, i przed nałożeniem następnej muszę odczekać aż poprzednia podeschnie. Czyli klasyczne przerwy technologiczne. Czasami zdarzają się poprawki proponowane przez Zamawiającego, czas potrzebny na malowanie zależy również od wielkości obrazu, stopnia komplikacji, ilości szczegółów itp (przytoczone na wstępie trzy miesiące zostały użyte przykładowo, dla oddania skali czasu)

Dobrze znać te zależności czasowe. Ta wiedza przyda Ci się, kiedy będziesz chciał zamówić obraz na prezent, np. dla koleżanki z pracy, albo na dzień matki..

PS. Na prezenty dla koleżanek z pracy polecam dzieła w najmniejszych rozmiarach, jak na przykład mój „kojący wzrok zmęczonego pracownika korporacji żółty kwiatek na zielonym tle”. Obrazy w tym rozmiarze mieszczą się w granicach korporacyjnej zrzutki na prezent, i obdarowana z łatwością znajdzie dla niego miejsce w swojej kolekcji.

 

'Mały żółty kwiatek', 18x24 cm, B. Rzychoń, rok 2015.
„Mały żółty kwiatek”, 18×24 cm, B. Rzychoń, rok 2015.